Yapı Sektöründe Prefabrik Ev Çözümleri

Yapı Sektöründe Prefabrik Ev Çözümleri

Sürekli olarak gelişen teknolojiyle kendini güncelleyen yapı sektörü günümüzde en ekonomik ve pratik çözümler arasında prefabrik ev tercihini de koymuş durumdadır. Geçmiş yıllarda sadece bir takım konteynerler ve küçük büfelerden ibaret olan prefabrik çözümler günümüzde çok kaliteli ev konseptine dönüşmüş durumdadır. Bunun en büyük sebebi ise yapı alanındaki kullanılacak olan malzemelerin oldukça yüksek olan fiyatlarıdır. Zira genellikle döviz kurları üstünden satın alınmakta olan inşaat ve yapı malzemeleri sürekli olarak fiyat artışı ile birlikte evlerin de maliyetini artırmaktadır. Günümüzde ortaya ebattaki bir evin dahi büyük bir servete mal olduğu düşünüldüğünde prefabrik ev en ekonomik çözümleri sunmaktadır.

Prefabrik Ev Avantajları

Kurulum noktasında en hızlı uygulamaya imkân veren prefabrik ev beraberinde birçok avantajı da getirmektedir. Bunlar arasında İnşaat sektörünün betonarme binalarında uyguladığı uzun İnşaat süreci yerine prefabrik evlerdeki proje aşaması çok daha kısa sürmektedir. Oldukça pratik bir çözüm olan prefabrik evler, evin büyüklüğüne göre değişecek yapım sürelerinde en hızlı şekilde teslim edilmektedir. Böylece acil ihtiyaçlarda prefabrik olan evler çok daha tercih edilen uygulamalardır. Bir başka avantajı ise evin teslimatından sonra yapılacak olan tadilatlardır. Beton bloklar üstünde yükselen binalarda evin istenen bölümlerinin değiştirilmesi oldukça maliyetleri ve güç bir iştir. Ancak prefabrik yapılarda reformasyon çok kısa sürede yerine getirilmekte ve ekstra masraflar da çok daha az olabilmektedir. Başka bir avantaj ise prefabrik olan evin mobilizasyonudur. Zira istenen şekilde nakledilebilen prefabrik evler sökülüp takılabilen ve yeniden monte edilebilen de monte yapılara sahiptir. Bu yönüyle de taşınamayan beton blokların yerine prefabrik ev tercihi her geçen gün artmaktadır. Başka bir avantaj ise deprem kuşağında yaşayan ülkemizde prefabrik evlerin depreme çok daha dayanıklı olan yapısıdır ki bu güvenlik açısından çok önemlidir.

Isı Yalıtımında Prefabrik Ev Farkı

Evlerdeki en büyük gider kalemlerinden olan ısı muhafazası noktasında prefabrik ev en nitelikli yaşam alanıdır. Oldukça kolay bir şekilde yapılabilen prefabrik yapılar kış ve yaz mevsimlerinde içerdeki ısının muhafaza edilmesinde en kolay çözümlerdir.

Bir önceki yazımız olan Prefabrik Ev Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler? başlıklı makalemizde Prefabrik ev hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili mesajlar

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir