Uluslar Arası Ticaret ve Taşımacılıkta Tercih Edilen Konteynerler

Uluslar Arası Ticaret ve Taşımacılıkta Tercih Edilen Konteynerler

Konteyner özellikle deniz taşımacılığında taşınabilecek en vari çeşit malın birbirine karıştırılmadan ve yer tasarrufunun en yüksek düzeyde olması sağlanarak ve var olan malların taşınma süresince bozulmadan teslim edileceği yere kadar taşınmasını sağlayan bazı maddeler, eşyalar için farklı özelliklerde üretilen genellikle 4 yanı kapalı büyük metal kutulara denmektedir.

Konteynerler daha çok uluslar arası taşımacılıkta ithalat ve ihracat mallarının taşınması esnasında kullanılan birçok boyuta ve özelliğe sahip olan metal kutular olarak da tanımlanabilmektedir. Konteynerlerin taşımacılıkta yeri oldukça önemlidir. Çünkü az önce de ifade ettiğimiz gibi malların bazen – özellikle bozulabilen mallar ise- korunmasını sağlarken, taşımacılık esnasında daha çok malın daha rahat ve daha kolay taşınmasını da sağlar.

Konteyner Türleri

Konteyner türleri taşınacak malların özelliklerine, boyutlarına göre ve malın kullanım tarihi ile dayanma sürelerine göre oluşturulmaktadır. Bu nedenle baktığımızda özellikle yiyecek ve içecek tarzında ürünler taşınılacaksa bu ürünler dondurucu şeklinde kullanılan içerisinde soğutucu bulundurulan konteynerler içerisinde taşınmaktadırlar. Makine vari ürünlere baktığımızda ise bu malların boyutları oldukça büyük olabilmektedirler. Bu malların ithalat ve ihracat aşamasında teslim anında konteyner içerisinden çıkarılmasında herhangi bir sıkıntı yaşanmaması için bu malların konacağı konteynerlerin genellikle bütün kapakları üst kapağı ve yan kapakları açılabilen tarzdadır.

Diğer ürünlere baktığımızda ise bunlar için normal boyutlarda ve ayrı bir özelliğe sahip olmayan konteynerler kullanılmaktadır.

Konteynerler Hakkında Diğer Bilinmesi Gereken Hususlar

Geçmişten günümüze doğru kısa bir bakış attığımızda teknolojinin gelişmesi ticaretin de gelişmesini sağlamıştır ve bireyler gerek yurt içinde gerekse yurt dışında ülkesel bazda daha fazla ticaret yapabilir hale gelmişlerdir. Eskiden sorun olan deniz ve okyanuslar zamanın ilerlemesi ile çok da büyük sorun olmaktan kaçmışlardır. Konteyner tarzı eşyaların üretimi de ticaretin gelişmesi ile birlikte ihtiyaçtan doğmuştur.

Konteynerler de fabrikasal ürün olup taşımacılığı yapacak olan şirketin ihtiyacını karşılayabilecek şekilde farklı boyutlarda ve özelliklerde üretilebilmektedir. Ülkemiz olarak baktığımızda dünya çapında baktığımızda taşımacılığın ve ticaretin gelişmesi birçok alanda da yeni sektörlerin oluşmasını sağlamıştır.

Bir önceki yazımız olan Depolama Alanları Ve İnşaatlar İçin Konteyner başlıklı makalemizde Konteyner hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili mesajlar

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir