Prefabrik Yapıların Kurulum ve Kullanımı

Prefabrik Yapıların Kurulum ve Kullanımı

Prefabrik, günümüz inşaat sektöründe oldukça yaygın bir hale gelmiştir. Esasında prefabrik, parçaları önceden fabrikada üretilmiş ve daha sonra monte edilebilen yapılara verilen bir isimdir. Parçalar, planlanan yapıya göre üretilir ve uygulama alanında birbirine monte edilerek kullanılabilir hale getirilir. Günümüzde daha çok tek katlı olarak uygulanan prefabrikler, iki katlı da yapılabilmektedirler. Kısa sürede oluşturulabilmeleri ve düşük maliyette olmaları çok tercih edilmelerinde etkilidir. Ayrıca, tekrar sökülüp takılmaya ve istendiği zaman dizaynının değiştirilmesine elverişli olması da tercih edilmesinde etkilidir. Her geçen gün geliştirilen ve özellikleri artırılan prefabrikler, aslında uzun süre de kullanılabilir. Günümüzde üretilen prefabrikler elli yıl kadar kullanılabilmektedir.

Prefabrik Nerelerde Kullanılır?

Prefabrikler, geçmiş yıllarda meydana gelen depremlerden sonra görünürlük kazanmışlardır. Kısa sürede oluşturulmaları birçok depremzedenin kısa sürede bir eve kavuşmasını sağlamıştır. Daha sonra da gittikçe yaygınlaşmış ve bugün hastane, yemekhane, spor salonu, şantiye, depo gibi birçok yapıda prefabriği görmek mümkün hale gelmiştir. İstenilen plan ve projeye göre, hatta istenilen büyüklükte üretimi yapılabilen prefabrik yapıların duvar panelleri ve çatısı fabrikada hazırlanır ve uygulama alanında bunlar birbirine monte edilir. Ayrıca malzemelerinin esnek olmasından dolayı depreme karşı da dayanıklıdır. İstendiğinde monte edilen parçalar değiştirilebilir, eklemeler yapılarak genişletilebilir. Ve bunlar normal yapılara göre hem çok kısa sürede hem de çok daha hesaplı halledilebilir.

Prefabriğin Uygulaması Nasıl Yapılır?

Prefabrik, normal evin barındırdığı her sistem ile donatılabilir. Bu yüzden normal bir ev gibi ruhsata tabiidir. Kurulumu, bir beton zemin üzerine yapılır. Fabrikada üretilen parçalar çimento ve çelik desteğiyle yerinde monte edilir. Ses ve ısı yalıtımı gibi yalıtım malzemeleri de uygulanan prefabriklerde, isteğe bağlı olarak köpük, cam yünü veya taş yünü kullanmak mümkündür. Bugün prefabrik üretimi yapan firmalar, sizin isteğinize göre tasarım ve üretim yapmakta ve evinizi size istediğiniz gibi teslim etmektedirler. İsterseniz kaba inşaat olarak, isterseniz elektrik,  su gibi tesisatları da döşenmiş halde teslim alabilirsiniz. Prefabrikler, her türlü boya ve dekora da açık ürünlerdir. Bu sayede istediğiniz renkte, biçimde boyatabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Prefabrik Kabinler ve Modüler Evler başlıklı makalemizde prefabrik hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili mesajlar

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir