Prefabrik Yapıların Kullanımı

Prefabrik Yapıların Kullanımı

Çelik ve diğer üretim teknolojilerin ilerlemesi ile birlikte prefabrik yapıların üretim ve kullanımı daha yoğun hale gelmiştir. Daha dayanıklı çelik malzemelerin üretilebilmesi pek çok farklı ürün inşa edilmesini mümkün hale getirmiştir. Bunların arasında prefabrik yapılar ön sıralarda gelmektedir. Prefabrik yapılar pek çok avantajının olması nedeniyle geniş bir kullanım alanın sahiptir. Prefabrik yapılar özel çelik parçaların kaynak kullanılmadan birleştirilmesi ile ana hatları oluşturulan sistemlerdir. Farklı kalınlık ve ölçülerde oluşturulabilen bu genel şemanın üzerine kullanıcıların tercihlerine göre değişiklikler yapılabilmektedir. Genel olarak tek kat halinde üretilen prefabrik yapılar şartların sağlanması durumunda iki veya daha fazla kat şeklinde de üretile bilmektedir.

Prefabrik Yapıların Kullanım Alanları

Pek çok farklı alanda prefabrik yapılar tercih edilmektedir. Bunun sebebi ise özellikle betonarme yapılara göre fazlaca avantajının olmasıdır. Prefabrik yapılar ağırlıklı olarak deprem ve benzeri acil durumlar için konut ve diğer binalar olarak değerlendirilmektedir. Yaşanan doğal afetlerde hızlı şekilde üretimi yapılmakta olan prefabrik yapılar özellikle ev, okul, hastane ve benzeri yaşam alanları olarak değerlendirilebilmektedir. Prefabrik yapılar normal zamanlarda ev olarak da değerlendirilmektedir. Bunların yanı sıra okul, kreş gibi eğitim kurumları içinde prefabrik yapılar kullanılmaktadır. Özellikle askeri alanlar içerisinde sağlık birimlerinin oluşturulmasında prefabrik yapılar tercih edilmektedir. Bunun yanı sıra fabrika ve şantiye alanlarında en çok tercih edilen yapı tarzı prefabrik yapılardır. Bu tarz yerlerde tuvalet ve banyo şeklinde değerlendirilmesi mümkün olduğu gibi ofis olarak da kullanılmaktadır.

Prefabrik Yapıların Avantajları

Prefabrik sistemler betonarme ve diğer sistemlere göre pek çok avantaja sahiptir. Öncelikle prefabrik yapıların inşası çok hızlıdır. Genelde bu sistemlerde hazır olan bir yapı bulunmaktadır. Bu yapı üzerine talep edilen değişiklikler yapılmaktadır. Bu sayede de bitirip teslim edilmesi uzun sürmemektedir. Bunun yanı sıra prefabrik sistemler diğer sistemlere göre daha az maliyetlidir. Çok daha ucuza çok daha kullanışlı yapılar elde edilebilmektedir. İçerisinde kullanılan yalıtım malzemeleri sayesinde de ısıtma ya da soğutma zorluğu oluşmamaktadır. Ayrıca hafif bir sistem olması sayesinde iki kat şeklinde de üretim yapılabilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Günümüzde Sıkça Tercih Edilen Prefabrik Yapıları başlıklı makalemizde prefabrik hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili mesajlar

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir