Prefabrik Yapıların Kullanım Alanları Günden Güne Artıyor

Prefabrik Yapıların Kullanım Alanları Günden Güne Artıyor

Kelime manası olarak, üretimi fabrikalarda yapılıp daha sonra ise istenilen yerde ise birleştirilerek elde edilen yapı sistemlerine prefabrik yapılar denir. Ortaya çıkışları birinci dünya savaşına kadar dayanan bu yapılar, döneminin savaş esnasında askerlerinin barınma ihtiyaçlarını gidermek amacıyla tasarlanarak ortaya çıkmıştır. Düşük maliyeti ve hızlı üretimi ile oldukça sık kullanılan bir ürün haline gelmiştir. Fabrikalarda ön üretimi yapıldıktan sonra, kullanılacağı yerde montajı yapılarak anında kullanıma hazır bir hale gelmektedir.

Prefabrik Yapılara Genel Bakış

Yapının genelinde hafif çelikler kullanılmasıyla beraber, duvarlarında çimento levhalar kullanılır. Bununla beraber prefabrik yapılar, ses ve ısı yönünden oldukça başarılı bir yalıtım sağlayarak kendisini bir adım öne çıkarmayı başarabilmiştir. Ülkemizin bu yapılarla tanışması deprem döneminde olmasından dolayı geçici konutlar olduklarına dair bir algı oluşmuştur ancak, bu yapılar gerekli kurallara uyulduğu müddetçe gayet uzun kullanıma uygunlardır. 80 sene gibi bir kullanım ömrü olan bu yapılar istenilen tasarıma uygun olarak üretilebilirler. Yerleştirilecek olan yerde bir temele ihtiyaç duymadan genellikle zemine dökülecek olan bir gro beton üzerine yerleşimi yapılabilmektedir. Yapım aşamasında çevreye hiç bir zarar vermemesi de büyük bir artıdır. Sağladıkları bu büyük avantajlarla beraber oldukça uygun bir maliyet ile üretilen bu yapılar günümüzde oldukça yaygın bir kullanım alanına sahiptir. Bu alanlar: eğitim amaçlı kullanılan binalar, sağlık kurumları, spor salonları, sosyal tesisler, iş yerleri, askeriye alanları ve bu alanların depolama alanları olmak üzere oldukça geniş bir kullanım alanına sahiptirler. Her geçen gün daha da artan bu kullanım alanı ile giderek daha da yaygın bir kullanım alanı kaplamışlardır.

Şantiye Yapılarından Lüks Konutlara Kadar Prefabrik


Prefabrik yapıların hazırlanışı seri bir şekilde yapılmasına karşın, bu yapımın çok uygun fiyatlara yapılıyor olması en büyük tercih nedenleri arasında yer alıyor. Özellikle şantiyelerde kullanılan bir yapı olması konusunda büyük bir artış göstermiştir. Buna karşın olarak istenilen tasarıma ve alana uygun olarak yapılabiliyor olmasına karşın günümüzde artan inşaat teknolojisi ile artık daha lüks konular, villalar gibi konutların da yapımı konusunda geniş bir alana sahip olmuştur. Özellikle kentsel dönüşüm kapsamında oldukça fazla rağbet gören bu yapılar inşaat sektöründe önemli bir yer oynarlar.

Bir önceki yazımız olan Prefabrik Nedir ve Kullanım Alanları Nelerdir? başlıklı makalemizde prefabrik hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili mesajlar

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir