Prefabrik Yapılar

Prefabrik Yapılar

Günümüzde çok yaygın olarak kullanılmaya başlanan prefabrik yapılar, hem kullanım kolaylığı hem de portatif olarak çok hızlı bir şekilde kuruluyor olmasından dolayı çokça tercih edilmektedir. Aynı zamanda bu yapıların istenilen yere kolay bir şekilde nakliyesinin mümkün olması ve fabrikalarda istenilen boy ve ebatta üretiliyor olması kullanım alanının genişlemesinde etkili olmaktadır.

Prefabrik Nedir?

Parçalarının fabrikasyon ürünleri olarak önceden üretilmesi ve sonrasında birleştirilmesine müsait olan ürünlere prefabrik denir. Bu ürünlerin son zamanlarda çok kullanılıyor olmasının sebebi ise hem uygun fiyatlı olması hem de oldukça kullanışlı bir yapıya sahip olması gösterilmektedir. Ayrıca prefabrik özelliği olan malzemelerin çok kolay ulaşılabilir olması bu ürünlerin tercih edilmesinde etkili olmaktadır.

Prefabrik Tanımı

Türkçe bir sözcük olmayan prefabrik terimi dilimize İngilizceden geçmiş bir kelimedir. Esasından İngilizce ‘’Prefabricate’’ sözcüğünden uyarlanmış olan bu terimin Türkçe tam karşılığı olarak ‘’parçaları önceden hazırlamak’’ olarak söylenebilir. Bu bağlamda parçaları önceden hazırlanması vasıtasıyla üretilen prefabrik yapılar son günlerde gerek kullanım amaçlarının genişlemesiyle gerekse uygun bir fiyat aralığında olmasıyla oldukça yaygınlaşan yapı ürünleri olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Prefabrik Yapıların Belirleyici Özellikleri başlıklı makalemizde prefabrik hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili mesajlar

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir