Prefabrik Yapı Teknolojisi

Prefabrik Yapı Teknolojisi

İnşaat sektörü sürekli olarak bir gelişim içerisinde olan ve özellikle teknolojik gelişimlere olabildiğince uyum sağlamaya çalışan bir sektördür. Çelik dayanıklılıklarından yalıtım malzemelerinin kalitesine kadar pek çok teknolojik ilerleme sonucu olarak artık yapılar daha dayanıklı hale gelmiştir. Bu ilerlemelerle birlikte de özellikle prefabrik ev çeşitleri sürekli artmaktadır.

Prefabrik Ev

Ülkemizde prefabrik ev sistemleri önceleri çok fazla tercih edilmemekteydi. Ancak deprem bölgesi olmamız ve gelişen prefabrik sistemler sayesinde pek çok bölgede prefabrik yapılar tercih edilmeye başlanmıştır. Prefabrik evlerin yapımında galvanizli yapı çeliği kullanılmaktadır. Bunun yanında duvar kısımları için yalıtım malzemesi içeren levhalar kullanılmaktadır. Bu sistemler sayesinde prefabrik yapılar daha çok tercih edilir hale gelmiştir.

Prefabrik Evler Sağlam Mıdır?

Ülkemiz açısından prefabrik ev sistemleri ile ilgili en çok karşılaşılan soru güvenilir olup olmamalarıdır. Prefabrik evlerde kullanılan galvanizli yapı çeliği hem sağlamdır hem de uzun süre paslanmadan kullanılabilmektedir. Bununla birlikte duvar sistemlerinde özel levhalar kullanılmaktadır. Bu sayede hem dayanıklı hem de hafif olmaktadır. Özellikle deprem riski olan bölgeler için daha güvenli hale gelmektedir.

Bir önceki yazımız olan Parçadan Bütüne Prefabrik Ev başlıklı makalemizde Prefabrik ev hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili mesajlar

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir