Prefabrik Projelerinde Kullanıcılara Düşen Görevler

Prefabrik Projelerinde Kullanıcılara Düşen Görevler

yali-1Yeni bir ev ortaya çıkarmak için prefabrik evleri kullanmayı tercih eden kişiler, bu yapıları satın almadan önce bazı yeterlilikleri yerine getirmeleri gerekmektedir. Bunlar evin kurulacağı zemin betonunun ve çevre düzenlemelerinin yapılacağı olmaktadır. Bununla birlikte her türlü duvar ve zemin kaplaması, binanın dış bağlantılarının yapılması gibi işlemler kişilerin kendine düşen görevlerdendir.

Prefabrik Evler için Ruhsat Gerekir Mi?

Yeni yapılmakta olan prefabrik yapılarda ruhsatın gerekli olup olmadığı noktasında belirleyici olan kurumlar binanın yapılmakta olduğu yerde görevli olan belediyeler olmaktadır. Talep edildiği takdirde belediyelere zemin etütleri, elektrik tesisatlarının uygunluğu gibi evin teknik detaylarına dair izinlerin alınması ve bunun sonucunda ruhsatla ev projesinin hayata geçirilmesi sağlanabiliyor.

Binaların Kullanım Ömrü Ne Kadardır?

Kullanılan malzemeye bağlı olarak kullanım ömürleri farklılık gösteren prefabrik yapılarda kaliteli malzeme kullanıldığı takdirde 50 yıllık bir garanti süresi öngörülmektedir. Kullanılan malzeme evin paslanmasının önüne geçilmesi yönüyle etkili olmaktadır. Her koşulda sıklıkla yapılan projelere bakıldığında prefabrik bir binanın yaklaşık 30 ile 40 yıl arasında bir kullanım ömrü bulunmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Dilediğiniz Tasarımlarıyla Prefabrik Yapılar! başlıklı makalemizde prefabrik hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili mesajlar

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir