Prefabrik ve Prefabrik Yapının İnşaat Sektöründeki Önemi

Prefabrik ve Prefabrik Yapının İnşaat Sektöründeki Önemi

Prefabrik inşaat sektörünün son zamanlarda en çok kullandığı yapıdır. Bu yapı inşaat sektörünün göz bebeğidir desek kanımızda yanlış olmaz. Bunun nedeni ise hem uygun fiyatta olması hem de rahatça yapılabilen ve dizayn edilebilen bir yapıya sahip olması nedeni ile prefabrik birçok alanda kullanılmaktadır. Özellikle prefabrik yapılar evler üzerinde tercih edilmektedir. Prefabrik nedir, prefabrik yapının avantajları ve dezavantajları nelerdir? Bu makalemizde bu hususlara elimizden geldiği kadar değinmeye çalışacağız.

İnternet üzerinden de yapılan kısa bir araştırma sonucu inşaat sektörü kapsamında ele alınan prefabriğin ne anlama geldiğine baktığımızda prefabrik, önceden belirli yerlerde örneğin fabrika, atölye gibi yerlerde üretilip daha sonra birleştirilerek oluşan parçalara denmektedir. Prefabrik malzemelerin oluşması her ne kadar daha çok fabrikasal bir olay olup onları ilgilendirse de birey prefabrik bir ev bir yapı yaptıracağı zaman oldukça kısa bir zaman içerisinde evi, yapıyı montaj aşaması ile yaptırabilir. Yapım aşaması evin tasarımına ve boyutuna bağlı olmakla beraber 4, 5 gün sürebilmektedir.

Prefabrik ürünlerin kullanıldığı yapılar örneğin evler tek katlı yapılabilecekleri gibi dubleks yani çift katlı ya da tripleks yani 3 katlı şeklinde de yapılabilmektedir. Bu kişinin tercihine göre değişmektedir.

Prefabrik Yapıların Avantajları Nelerdir?

  • Prefabrik modüler yapıya sahip bir sistem olduğundan dolayı bireyin ihtiyacına ve zevkine göre şekillenebilmektedir. Bu da bireyin kendi zevkleri ve tercihleri doğrultusunda sadece kendisine ait benzersiz bir yapı, ev yaptırabilme olanağını sağlamaktadır.
  • Prefabrike yapılar diğer yapılara göre yukarıda da izah ettiğimiz üzere daha hızlı ve kolay şekilde yapılabildiklerinden dolayı -çünkü montaj aşaması genelde 4,5 gün sürmektedir- oldukça pratiktirler.

Prefabrik Yapıların Ömrü Ne Kadardır?

Prefabrik yapılar dışında betonarme evlere baktığımızda bu evlerin ömrü genelde ortalama en fazla 1 asır olarak ele alınmaktadır. Betonarme yapılar kapsamında ele alınmayan daha kullanışlı olan prefabrik yapıların ömrü ise ortalama olarak 40 ile 50 yıl arasında değişebilmektedir.

Prefabrik yapıların kısa sürede imalatı kişiyi yanıltmamalıdır. Çünkü bu yapıların kullanımı için herhangi bir mevsim, hava olayı gerekmez.

Bir önceki yazımız olan İnşaat Sektöründe Revaçta Olan Yapılar Arasında Prefabrik Yapı başlıklı makalemizde prefabrik hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili mesajlar

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir