Prefabrik Nerede Kullanılır Ve Güvenli Midir?

Prefabrik Nerede Kullanılır Ve Güvenli Midir?

Çelik sistemlerinin gelişimi ile birlikte prefabrik yapı sistemler ülkemizde fazlaca kullanılmaya başlanmış durumdadır. Prefabrik yapılar sistem olarak beton bir temel üzerine çelik profiller yardımı ile yapılan kalıp sistemleri ile inşa edilmektedir. Bu çelik sistem aralarına özel yalıtım malzemeleri içeren kalıp levhalar duvar olarak kullanılmaktadır. Bunların dışındaki yapı elemanları ve tesisat sistemleri de prefabrik sisteme uygun olarak döşenmektedir.

Prefabrik Yapılar Nerelerde Kullanılır?

Prefabrik yapılar ülkemizde ve dünyada pek çok yerde karşımıza çıkmaktadır. Özellikle hızlı bir şekilde inşa edilip daha sonradan kaldırılması gereken binalar için idealdir. Deprem konutları ve çeşitli kamp yapılarında özellikle prefabrik sistemler kullanılmaktadır. Bunların yanında inşaat alanları için ofisler, sosyal tesisler, lavabolar ve yatakhane gibi özel amaçlı binalar için prefabrik tercih edilmektedir.

Prefabrik Yapılar Güvenli midir?

Prefabrik yapılar, sağlam demir sistemler içeren temel üzerine inşa edilmektedir. Çelik kullanımı sayesinde hem daha hafif hem de daha esnek bir yapıya sahip olmaktadır. Duvar kısımlarında kullanılan levhaların yalıtımı için kullanılan malzemeler genel olarak alev almaz malzeme olduğu için daha fazla güvenlik sağlamaktadır.

Bir önceki yazımız olan Hayatınıza Büyük Kolaylıklar Getiren Prefabrik Yapılar başlıklı makalemizde prefabrik hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili mesajlar

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir