Prefabrik Nedir ve Kullanım Alanları Nelerdir?

Prefabrik Nedir ve Kullanım Alanları Nelerdir?

Prefabrik, kelime anlamı olarak İngilizce den dilimize geçen bir kelime olup ön yapı anlamına gelmektedir. Prefabrik yapılar insanların acil ev ihtiyacından doğmuş sonrasında gelişerek inşaat sektöründe yerini almış olan hazır ev sistemleridir. Deprem sonrası insanların acilen kullanabileceği küçük evler olarak karşımıza çıkan prefabrik evler günümüzde çok lüx ve konforlu villalar olarak karşımıza çıkmaktadır. Ülkemize savaştan kaçarak sığınan mülteciler için de prefabrik yapılar çok fazla kullanılmıştır. Ayrıca şantiye, sosyal tesis, depo tatil siteleri gibi pek çok alanda prefabrik yapılardan faydalanılmaktadır. Çünkü prefabrik yapılar çok hızlı yapılıp kurulan, acil ihtiyaca cevap verebilen ve maliyeti inşaat sektörüne oranla oldukça düşüktür. Bu nedenle son yıllarda çok fazla tercih edilen yapılar olmuştur.

Prefabrik Yapıların Avantajları Nelerdir?

Prefabrik yapıların ilk tercih sebebi hızlı ve pratik olmasıdır. İnşaat firmaları ve işçilik masrafları olmadan çok kısa sürede yapı ihtiyacınızı giderebilirsiniz. Prefabrik evler deprem ve yangın korkusuna son vermektedir. Zira çok hafif malzemeden üretildiğinden deprem prefabrik evleri etkilemeyecektir. Yanmaz özel bir malzemeden üretildiğinden yangın korkunuzda olmayacaktır. Isı ve ses yalıtımlı olarak yapılan prefabrik yapılar da huzur içinde yaşanır. Sıcak ve soğuk sizi etkilemez. Üstelik inşaat sektörüne oranla çok hesaplı yapılardır. Hem inşaat ile uğraşıp zaman harcamazsınız hem de bütçenizi sarsmadan uygun fiyata ev sahibi olabilirsiniz.

Prefabrik Yapılar Nasıl Yapılır?

Prefabrik yapılar firmanın mimar ve mühendislerinin kişinin isteklerine uygun olarak hazırladığı plan ve proje doğrultusunda fabrika ortamında parça parça üretilir. Yapının her parçası belirlenen ölçülerde yapılır. Pres panel sistem ve çelik karkaslı panel sistem denilen iki farklı sistem ile prefabrik parçaları üretilir. Belirlediğiniz arsa üzerine Prefabrikparçaları getirilip tek tek monte edilmek suretiyle yapı oluşturulur. Her bir parçası ayrı ayrı garantilidir. Gerektiğinde veya isteğe bağlı parça değişimi yapılabilir. Ayrıca istenildiğinde sökülüp başka bir yere monte edilebilir. Örneğin tayininiz çıktı ya da başka bir şehirde yaşamaya karar verdiniz evinizi satmak zorunda değilsiniz, istediğiniz yere taşıyabilirsiniz. Prefabrik ev konforu ile huzurlu bir yaşam sizi bekliyor.

Bir önceki yazımız olan Prefabrik Yapıların Kullanışlılığı başlıklı makalemizde prefabrik hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili mesajlar

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir