Prefabrik Ne Demektir?

Prefabrik Ne Demektir?

Bir kavram olarak prefabrik, parçaları monte etmeye hazır olacak biçimde farklı ölçü veya standartlar ile önceden üretilmiş olan bir yapıyı ifade eder. Betonarme yapılardan farklı olarak bu tip evlerin bir temeli yoktur ve üretici firmalar tarafından belli bir yer ya da arazide kolayca tesis edilerek kullanıma hazır hâle getirilir. Türkiye, prefabrik kavramıyla daha çok yaşadığı trajik depremler sonrası yaygınlaşan prefabrik ev sektörü dolayısıyla tanışmış olsa da, prefabrik yapılar sanayiden turizme kadar bugün pek çok alanda kullanılmaktadır.

Prefabrik Ev ve Yapılar

prefabrik-ev

Konut sektörünün bir dalı ya da alt versiyonu olan prefabrik ev, son dönemler ülkemizde hızlı gelişen bir sektörü temsil ediyor. Kuşkusuz,  konut fiyatlarının yüksekliği düşünüldüğünde, bunun en temel sebeplerinden bir tanesi, prefabrik ev maliyetinin düşüklüğünün yanı sıra, çevresel her koşula uyum sağlayabilme özelliği ve çeşitli doğal felaketlere karşı olan dayanıklılığıdır.

Prefabrik Bir Alternatif: Konteyner

Konteyner, çabuk bozulabilecek farklı ürünlerin kentler veya ülkeler arası nakliyeciliğinde kullanılan, alüminyum, çelik, ahşap gibi malzemeler ile uluslararası standartlarda üretilmiş kapalı bir tür kasadır. Günümüzde şantiye, büro, depo, yemekhane vb. amaçlarla prefabrik olarak da üretilmekte ve kullanılmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Kullanışlı Prefabrik Evler başlıklı makalemizde Prefabrik ev hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili mesajlar

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir