Prefabrik evler nasıldır?

Prefabrik evler nasıldır?

Okul, ev, spor salonu, depo, hastane ve benzeri pek çok yapı artık günümüzde prefabrik yapı şeklinde inşa edilebilmektedir. Günümüzde doğal afetlerde evleri hasar görmüş kişilere ya da kalacak yer ihtiyacı acil karşılanması gereken kişilere bu tür yapıların hizmeti sağlandığı çok zaman duyulmaktadır. Peki, kullanım alanları sadece kalacak yer sağlamak ile sınırlı olmayan prefabrik yapılar başka hangi alanlarda kullanılır ve prefabrik yapılara dair önemli bilgiler nelerdir?  Prefabrik yapıyı tanımlamak gerekirse en yalın ifade ile parçaları önceden hazırlanmış birleştirilebilen yapılara denmektedir. Parçalar fabrikalarda üretilir ve kullanıma hazır hale gelebilmesi için yalnızca birleştirme işlemine ihtiyaç vardır. Birleştirme işlemi yani inşası oldukça kısa sürmektedir. Prefabrik yapılar tek katlı ya da ihtiyaca göre çift katlı olarak yapılabilmektedir. Tercih edilmesinin sebeplerinden en önemlisi de uzun ömürlü oluşudur. Yaklaşık 50 yıla kadar varan kullanım ömrü prefabrik yapıları tercih edilir kılmaktadır.

Prefabrik Yapıların Avantajları Nelerdir?

Beton zemine oturtulan parçalardan inşa edilen bu yapılar maliyet bakımından oldukça avantajlı konumdadır. Yerinde üretime nazaran daha düşük maliyetle prefabrik yapıları üretmek mümkündür. Yine üretilen malzemeler fabrikasyon olduğundan ve tek kalıp biçiminde üretildiğinden dolayı maliyet oldukça düşmektedir.  Kısa sürede inşasının tamamlanması da prefabrik yapıların çokça tercih edilmesine sebep olmaktadır. Kurulum yeri ve şekli önceden planlanır ve ihtiyaç halinde kısa zaman içinde inşası tamamlanır.  Kolay işçilikle üretilebilmesi yine avantajlarından biridir. Malzemelerin esnekliği ve sağlamlığı oluşabilecek herhangi bir depreme ya da diğer doğal afetlere karşı dayanıklılık göstermektedir.

Neden Prefabrik Yapılar?

İstenilen plana göre uygun bir şekilde tasarlanıp hazırlanabilir ve ihtiyaç gidericidir. Çevre kirliliğine neden olmadan inşası sağlandığı için çevre dostu olarak nitelendirilebilir. Herkes dilediği şekilde tasarlatabilir ve inşa ettirebilir. İnşası tamamlandıktan sonra da istenilmeyen ya da beğenilmeyen kısımlar isteğe göre değiştirilebilir ve yenilenebilir. Herhangi bir projeye bağlı kalınmaksızın kullanışlı ve isteğe göre parçaların yerlerinin değiştirilmesi mümkündür. Prefabrik yapılar yalnızca evlerle sınırlı olan bir yapı grubu değildir; şantiye binaları, ofisler, spor salonları hastaneler veya depo alanları gibi pek çok alanda kullanıma sunulabilir.

 

Bir önceki yazımız olan Prefabrik Yapıların Kullanımı başlıklı makalemizde prefabrik hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili mesajlar

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir