Konteynerin Kullanım Alanları

Konteynerin Kullanım Alanları

Genellikle gıdaların korunaklı bir şekilde nakliyesinde kullanılan çoğunlukla dikdörtgen şeklinde yapılan ve gıdaların ve içindeki maddelerin korunmasını sağlayan özelliklere sahip olan araçlara denilmektedir. Uluslar arası taşımacılık alanında yoğun olarak tercih edilen bu araçlarda kullanım kolaylılığı da kullanımının yoğun olmasında ön plana çıkmaktadır.

Taşımacılık Alanında Konteyner

Konteyner, çabuk bozulabilecek ürünlerin taşınmasında veya özel korunaklı bazı kimyasal maddelerin güvenli taşınması konusunda oldukça iyi bir özelliğe sahip olan araçlardır. Bu malların değişik ülkelere taşınması ve ülkeden ülkeye dolaşmasında yardımcı olan konteynerler, kilitlenip mühürlenebiliyor olabilmesi bakımından da ticari hayat adına önemli bir özelliğe sahiptir.

Türkiye’de Konteyner Sektörü

Ülkemizde üretimi de yapılan konteynerler gün geçtikçe kullanım alanını genişletmektedir. Ulaşım sırasında konteyner içindeki malzemenin sağlam bir şekilde taşınabilmesi ve nakliyesinin pratik olmasından dolayı bu araçlar çokça tercih edilmektedir. Son 5 yıl içerisindeki konteyner sayısında ciddi bir artış gözlenen ülkemizde deniz taşımacılığı alanında da konteynerlerden yararlanılmaktadır. Bu araçlar hem tır dorsesinde taşınabilmekte hem de uçak gemi gibi araçlara vinçler vasıtasıyla taşınabilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Konteyner Evler İmar İzni Olmayan Yerlerde Çözüm Olabilir başlıklı makalemizde Konteyner, konteyner ev yapımı ve konteyner fiyatları hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili mesajlar

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir