Konteyner Yapılar ve Çeşitleri

Konteyner Yapılar ve Çeşitleri

Konteyner taşımacılık sistemleri için kullanılır. Uluslararası taşımacılık standartları, için malzemeler, ürünler konteyner yardımı ile gemiler, tren, kamyon gibi araçlarla havadan ve ya karadan ulaşımları gerçekleşir. Konteyner yapılar ürünlerin hasarsız, sağlıklı bir şekilde taşınmalarını sağlamak için tasarlanmışlardır. Bular içindeki malzemeler, ürünler değiştirilmeksizin farklı yollar ile taşınabilmektedir. ISO 6346 standardı ile konteyner boyutları belirlenir. Bu boyutlar çeşitli ölçüler de üretilerek konteynerler oluşturulur. Günümüzde 17 milyona yakın konteyner kullanıldığı düşünülmektedir. Ve her bir konteyner farklı malzemeleri, ürünleri taşımaktadır. Genelde konteynerin bir ucunda kapı bulunur. Konteyner dış duvarı ise trapez kesitli çelik sacdan üretilir. Konteynerler 8 feet yaklaşık olarak 2.44 m ene sahiplerdir. Uzunluk olarak ise 20 feet ve 40 feet yaklaşık olarak 6.1 m ve 12.19 m uzunluklara sahiptir. Konteynerler üst üste en fazla yedi kat konulabilir.  Aynı zamanda konteynerlerin sekiz köşesini de taşıma sırasında sabitleyebilmek için her bir köşesinde kilit mekanizması bulunmaktadır.

Konteyner Çeşitleri

Konteyner günümüzde standart dışı ölçüleri geliştirilmiştir. Normal de 8 feet en ve 20 feet – 40 feet arasında değişen uzunluk ölçüleri standart olarak kabul edilir. Son zamanlarda High-cube adı verilen konteynerlerin ölçüleri daha büyüktür. Bu konteynerlerin uzunlukları 2 inç yani 5 cm daha geniştir. TEU ile konteynerlerin kapasiteleri 20 feet konteyner adeti ile belirlenmiş olur. Adeti 20×8 feet konteyner hacmine eşdeğerdir. 20’ Dry konteyner, 40’Dry konteyner, 40′ High Cube, 45′ High Cube, 20′ Refrigerated Container, 40′ High Cube Refrigerated Container, 20′ Open Top Container, 40′ Open Top Container, 20′ Flat Rack Container with Four Freestanding Posts, 40′ Flat Rack Container with Four Freestanding Posts, 20′ Flat Rack Container with Collapsible End, 40′ Flat Rack Container with Collapsible End, 20′ Tank Container olmak üzere on üç farklı çeşitte konteyner bulunmaktadır.

Konteyner Nasıl Ulaşılır?

Konteyner internet üzerinden modellerin boyutlarına bakılarak taşımacılık yapılacak ürün, malzemeye uygun konteyner alınır. Alınan konteynere malzemeler yerleştirildikten sonra taşımacılık yapılır malzeme ve ya ürün istenilen yere taşınır.

Bir önceki yazımız olan Dilediğiniz Standartta Prefabrik Ev Çeşitleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgili mesajlar

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir