Konteyner Yapılar ve Özellikleri

Konteyner Yapılar ve Özellikleri

Günümüzde konteyner yapılar özellikle deniz taşımacılığında son derece tercih edilirler. Deniz ürünleri, taze sebze ve meyve, et gibi birçok malın taşınması konteyner aracılığıyla olur. Konteyner ile tahıl, kahve, buğdaygiller gibi mallar da taşınır.

Uluslararası ticaretin oldukça yoğun olduğu günümüzde malların taşınması daha çok gemiler ile olur. Ülkeden ülkeye taşınım gerçekleştiği gibi kentten kente de olmaktadır. Konteyner yapılar da gidilecek yolun uzaklığı ve diğer koşullar göz önüne alınarak üretilirler.

Konteyner olumsuz dış etkilere karşı korunaklıdır. Mal taşındığı sırada oluşabilecek olan fiziksel etkileri önleyecek yapıda üretilmiştir. Böylece içerisine yerleştirilmiş olan her ürün rahat bir şekilde taşınır. Konteynerlerin su, ısı ve ses yalıtımları yapılmıştır. Fiziksel etkilere karşı dayanıklıdırlar. Sebze ya da meyve taşınacağı zaman iç soğutma sistemleri döşenmiştir.

Konteyner Taşımacılığı Faaliyetleri

Konteyner yapılar ticarette oldukça kullanılırlar. Ticaret her geçen gün daha da hareketli bir hal almaya başlıyor. Dünyadaki ülkelerin etkileşimin artması yeni ihtiyaçların da artmasına neden oluyor. Uluslararası ticarette yükler konteyner aracılığıyla bir ülkeden başka bir ülkeye taşınır. Ayrıca şehirler arasında da taşımacılık yapılır. Şimdiler de en çok tercih edilen taşımacılık da deniz yolu ile olandır. Bu ulaşımda komple konteyner (FLC) ve Parsiyel ( LCL) tercih edilir.

Konteynerlerin birçok farklı çeşidi bulunmaktadır. Taşınacak olan malın ne olduğuna bağlı olarak konteyner seçimi yapılır.

Standart konteynerler her türden kuru yükün taşınmasında kullanılır. High Cube Konteynerler da standart olanlara benzer özellikler gösterir. Son derece geniş bir yapıları bulunur. Kuru tüm yüklerin taşınması sağlanır. Open Top Konteynerin iç dolumu branda aracılığıyla yapılır. Yükler elleçlendiğinde vinç kullanılır. Flatrack Konteynerin bir adet taban platformu vardır. Bunların iç duvarları istenildiği zaman dik bir şekilde sabitlenebilir. Platform konteynerin tüm taşıma ekipmanları sadece taban platform şeklindedir. Yan ya da uç duvarları bulunmaz. Küçük alanlardaki ağır taşımalar için gayet uygundur. Bunların yanı sıra havalandırmalı, soğutucu, dökme yük ve tank konteynerler de bulunmaktadır.

Konteyner Fiyatları

Uluslararası taşımacılığın arttığı günümüzde malların taşınması konteyner aracılığıyla olur. Konteyner fiyatları konteynerin mevcut özelliklerine göre farklılıklar gösterir. Ama genel olarak makul fiyat seçenekleri bulunmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Uluslar Arası Ticaret ve Taşımacılıkta Tercih Edilen Konteynerler başlıklı makalemizde Konteyner hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili mesajlar

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir