Konteyner Nedir?

Konteyner Nedir?

Genellikle sebze meyve ve et gibi gıdaların korunaklı bir şekilde nakliyesinde kullanılan çoğunlukla dikdörtgen ya kare şeklinde demir kutulara konteyner denmektedir. Gerek ulusal taşımacılık alanında gerekse uluslar arası taşımacılık alanında yoğun olarak tercih edilen bu araçlar kullanım kolaylılığı olarak da ön plana çıkmaktadır.

Nakliyecilik Sektöründe Konteyner

egitim-yapilari-10

Konteyner, deniz ürünleri ya da taze sebze gibi çabuk bozulmaya müsait malların, tahıl ve kahve gibi gıda maddelerinin nakliyesi açısından oldukça iyi bir özelliğe sahip olan araçlardır. Bu malların pek çok değişik ülkeden ülkeye dolaşmasında katkı sağlayan konteynerler, kilitlenip mühürlenebiliyor olabilmesi bakımından da önemli bir özelliğe sahiptir.

Ülkemizde Konteyner Sektörü

Ülkemizde üretimi yapılan konteynerler gün geçtikçe kullanım alanını genişletmektedir. Ulaşım sektöründe konteyner içindeki malzemenin sağlam bir şekilde taşınabilmesi ve nakliyesinin pratik olmasından dolayı bu araçlar çokça tercih edilmektedir. Son 5 yıl içerisindeki konteyner sayısında ciddi bir artış gözlenen ülkemizde deniz taşımacılığı alanında da konteynerlerden yararlanılmaktadır. Bu araçlar hem tır dorsesinde taşınabilmekte hem de uçak gemi gibi araçlar vasıtasıyla taşınabilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Konteyner ile Taşımacılık başlıklı makalemizde Konteyner hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili mesajlar

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir