Konteyner ile Taşımacılık

Konteyner ile Taşımacılık

Özellikle deniz ürünleri ya da et, taze sebze gibi çok çabuk bozulmaya müsait ürünlerin taşınmasında kullanılan, alüminyum ve çelik gibi metallerden yapılmış büyük kutu şeklindeki taşıma vasıtalarına konteyner denir. Konteynerler sayesinde birçok ürün çok uzak yerlere bozulmadan taşınabiliyor.

Birçok farklı ürünü şehirden şehre hatta ülkeden ülkeye taşımaya olanak tanıyan konteynerler, içindeki malzemeleri bozulmadan korumasıyla meşhur. Çok amaçlı kullanımlara müsait olan konteynerler, dünyanın her bölgesinde yoğun olarak kullanılıyor. Dünya genelinde 17 milyonu aşkın konteyner olduğu düşünülmektedir. Bu kadar çok sayıda oluşunun en temel nedeni taşımacılığa çok müsait bir olanağı sağlıyor oluşudur.

Konteyner, uluslar arası standartlara sahip bir şekilde üretilmişse, oldukça güvenli bir taşıma olanağına sahip demektir. Konteyner, içindeki malzemeyi hasarsız bir şekilde taşımak için üretilmiş olması nedeniyle oldukça hassas bir üretim sahasından geçmiştir. Dünya genelinde taşımacılık alanında en çok kullanılan taşıma aracı konteynerlerdir. Gerek yük gemilerinin üzerinde gerekse tır dorselerinin üzerinde hatta kargo uçakları vasıtasıyla konteynerler çok uzak yerlere taşınma özelliğine sahiptirler.

Bir önceki yazımız olan Konteyner başlıklı makalemizde Konteyner hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili mesajlar

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir