İnşaat Sektöründe Revaçta Olan Yapılar Arasında Prefabrik Yapı

İnşaat Sektöründe Revaçta Olan Yapılar Arasında Prefabrik Yapı

Prefabrik yapı inşaat sektöründe neden bu kadar tercih edilmektedir, hiç düşündünüz mü? Ülkemizde pek de tercih edilmeyen fakat diğer yapılara göre oldukça fazla avantajı olan prefabrik yapılar inşaat sektöründe oldukça fazla tercih edilmekte ve birçok uygulama alanı da bulunmaktadır. Bu makalede prefabrik yapıların nerelerde kullanıldığından ve avantajlarından bahsedeceğiz. Ülkemizde daha çok prefabrik ev olarak anılan ve daha çok öyle bilinen prefabrik yapı taşınır yap niteliğinde olup bireyin istediği vakit montaj edildiği yerden alınıp bir başka yere montaj edilebilmektedir.

Prefabrik yapıları, evleri diğer yapılardan ve evlerden farklı kılan özsellikleri ve bireyin tercih etmesi durumunda sahip olduğu avantajları sıralarsak şunları söyleyebiliriz:

Prefabrik Yapılar ve Evlerin Avantajları ve Özellikleri

Prefabrik yapılar diğer yapılara gibi taşınmaz niteliğinde değillerdir. Yani montaj tekniği ile toprağa, zemine bağlı oldukları için prefabrik eve veya yapıya sahip olan kişi bir başka araziye montaj edilmesini isterse ev, yapı sökülüp zarar görmeden başka yere nakledilebilmektedir. Bu diğer evlere, yapılara göre bence en büyük avantajlardan biridir.

Diğer avantajlarına göz attığımızda ise herkes tarafından bilindiği gibi prefabrik yapılar diğer yapılara göre daha uygun fiyatta satılmaktadırlar. Ömürlerine mukayesen diğer yapılara göre daha uygun fiyatta satılmaları oldukça mantıklı bir durumdur. Fakat baktığımızda 40, 50 yıllık gibi ömre sahip olan bu evler, yapıların fiyatları 100 yıl gibi bir ömre sahip olan betonarme yapılara, evlere göre kat be kat uygundurlar.

Prefabrik Yapılardan Kastedilen Nedir?

Prefabrik şu şekilde tanımlanabilir: fabrikada birçok farklı alan ve işlev için oluşturulmuş parçaların daha sonradan müşterinin kişisel tercihi ve ihtiyacına göre şekillenebilen bir şekilde birleştirilerek oluşturulması sonucunda ortaya çıkan ev veya yapının sahip olduğu ana özelliğe denmektedir.

Prefabrik yapıların ve evlerin bu kadar rahat yapılabilmesi parçaların toprağa bağlı olmadan önce fabrika tarafından üretilmesidir. Yapım aşaması mevcut değildir. Sadece montaj yapılmaktadır ve toprağa tamamen bağlılık gibi bir husus da mevcut değildir. Bireyin yukarıda da izah ettiğimiz üzere istediği vakit taşınabilen bir özelliğe sahiptir.

Bir önceki yazımız olan Prefabrik Yapıların Kurulum ve Kullanımı başlıklı makalemizde prefabrik hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili mesajlar

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir