İnşaat Sektöründe Prefabrik Kolaylığı

İnşaat Sektöründe Prefabrik Kolaylığı

Çok hızlı bir şekilde montajının yapılabilmesi ile prefabrik İnşaat sektöründe ön plana çıkan bir üretim malzemesi olmaktadır. Beton veya demirin kullanıldığı ve oldukça maliyetli olan yapı çözümlerinin yerine günümüzde prefabrik unsurlar evden fabrikalara endüstriyel kurumlardan sanayi tesislerine kadar her yerde tercih edilmektedir. Bu noktada prefabrik yapıların en büyük avantajı projelendirme aşamasının maliyet bakımından çok daha ucuz olmasıdır. Betonarme binalarda mimar ve mühendislerin devreye girdiği projelendirme aşamalarında çok ciddi maliyetler ortaya çıkmakta bu da herhangi bir yapının fiyatını ciddi anlamda artırmaktadır. Hâlbuki prefabrik olan yapılan bilgisayar başında projelendirilerek hayata geçirilmektedir.

Prefabrik ve Mobilizasyon İmkânı

Konteynerden evlere kadar her türlü yapı çözümünde devreye girebilen prefabrik unsurlar mobilizasyon noktasında da tercih edilmektedir. Stabil olan betonarme binalar yerine sökülüp takılabilen ve tekrar tekrar montaj yapılarak yaşam alanına dönüşen prefabrik yapılar çok daha tercih edilen ürünlerdir. Kullanılan malzemenin de kalitesine bağlı olarak yıllarca kullanılabilen prefabrik unsurlar ekstra birçok maliyeti de devre dışı bırakmaktadır. Bunlar arasında boya, ısı yalıtımı veya tesisat montajı gelmektedir. Beton binalarda bunların hepsi oldukça maliyetli ve uzun süreli olan uygulamalardır. Hâlbuki günümüzde prefabrik yapılar ısı yalıtımından tesisat döşenmesine kadar her türlü konuda en ekonomik çözümlerdir. Bunun sebebi prefabrik unsurunun hafif ve kolay şekil alabilen yapısıdır. Gerekli tesisatlarla çok kısa sürede şekillendirilebilen prefabrik unsurlar istendiğinde de çeşitli ihtiyaçlar durumunda farklı konseptlerde yeniden şekillendirmeye müsaittir. Böylece tadilat durumlarında beton binalarda çıkan usta ve işçilik masraflarının prefabrik binalarda minimum seviyelere indiğini görmekteyiz.

Prefabrik Çözümler Nelerdir?

Geçmişte basit satış büfelerinden veya şantiyelerdeki konteyner kullanımlarından ibaret olan prefabrik yapılar günümüzde devasa tesislerde dahi uygulanabilen çözümlere dönüşmüştür. Bu noktada endüstriyel kurumlardan fabrikalara kadar her türlü yapıda prefabrik tercih edilebilmektedir. Özellikle geniş mekânı olan büyük yapılarda prefabrik unsur tercih edilerek hem kurulum maliyeti hem de bakım masrafları en aza indirilmektedir. Ayrıca birçok acil durumda da prefabrik olan mobilize unsurlar devreye girebilmektedir. Sel yangın deprem gibi felaketlerde 24 saat içerisinde kurulabilen acil barınma ihtiyaçları tamamen prefabrik ürünlerden elde edilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Prefabrik Yapıların Tercih Edilme Nedenleri Nelerdir? başlıklı makalemizde prefabrik hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili mesajlar

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir