Hem Pratik Hem Güvenli: Prefabrik ve Konteyner Yapılar

Hem Pratik Hem Güvenli: Prefabrik ve Konteyner Yapılar

Hem güvenli hem rahat bir ev mi istiyorsunuz? Deprem-yangın gibi olaylara karşı güvende bir eve mi ihtiyacınız var? Aradığınız şey tam olarak prefabrik ev! Kolay kurulumu ve birçok amaca yönelik varlığı ev ihtiyacı olanları prefabrik tasarıma yönlendiriyor. Ses-ısı yalıtımı avantajı ise güvenlik ihtiyacından sonra bu evleri tercih nedeni haline getiriyor. Yapı isteğe göre düzenlendikten sonra; imalat fabrikalarında imal edilip, üretimi tamamlandığı andan itibaren istenilen arsa üzerine kuruluyor. Montaj esnasında çevreye zarar vermeyişi, herhangi bir tahribe yol açmaması da montajın rahatlıkla sonuçlanmasını sağlıyor.

tek-katli-prefabrik-ev-01Çeşitli amaçlara yönelik yapılan prefabrik yapılarda isteğe göre farklı malzemelerin de kullanılması mümkün. Bağ evi, kışlık veya yazlık ev, tatil köyleri vb. bu gibi kullanımlar için kolay ve tasarruf sağlayan bir çözümdür. Yine isteğe göre özel, estetik tasarımlar, farklı projeler üretilebilir.

Konteyner yapılar da şekil ve dış görünüş bakımından prefabrik evler gibi genel olarak dikdörtgen bir yapıya sahiptirler. Konteynerler genellikle şantiyeler için üretilir. Çoğu zaman tek odalı olup gerekli ihtiyaçların karşılanması adına kullanılır. Diğer yandan üretimi de hızlıdır. İnşaat alanına kolayca götürülmesi ve yerleşimi çok hızlı yapıldığından talebi de hayli fazladır.

Konteynerlerin taşıma ömürleri dolduğunda da enerji ve kaynak tasarrufu için çeşitli amaçlarla kullanımı da mevcuttur. Konteynerlerde yüksek miktarda çelik bulunduğundan, eritilmesi de aynı şekilde yüksek enerji açığa çıkarır. Bu açıdan konteynerler gereksiz yere atık olmazlar.

Genel anlamda teknolojik gelişmelerin kolaylığı hem prefabrik evleri hem konteynerleri hatta konteyner evleri de dahil olmak üzere çok rahat şekilde kullandırıyor. Pratik ve hızlı oluşları ve her amaca uymaları seçmek için en gerekli nedenlerden…

Bir önceki yazımız olan Konteyner Kullanım Alanları Çeşitliliği başlıklı makalemizde Konteyner, konteyner fiyatları ve prefabrik hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili mesajlar

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir