Farklı Kullanım Amacı Olan Prefabrik Yapılar

Farklı Kullanım Amacı Olan Prefabrik Yapılar

Prefabrik yapılar, uzun süre güvenle kullanılabilmelerine kıyasla oldukça ekonomik fiyatlardan temin edilebildiğinden ve kolayca montajı yapılarak ihtiyaç halinde herhangi bir fire olmaksızın yeniden ve başka bir yere inşa edilebildiğinden pek çok alanda değişik amaçlarla kullanılmaktadır. Bu yapılar kullanıcının talebine göre farklı metrekarelerde ve dolayısıyla farklı fiyat seçenekleri ile üretilebilmektedir. Kullanım amacına uygun olarak yapının bölümleri istenilen şekilde dizayn edilebilmektedir. Hafif oluşu ve iklim şartlarına karşı direnme gücünün farklı oluşu nedeniyle değişik arazi ve iklimlerde sorunsuz olarak kullanılabilmelerine olanak sağlaması da birçok kişinin bu yapıları kullanmayı tercih etmesinde etkili olan hususlardandır.

Prefabrik İşçi Yemekhaneleri ve Dinlenme Alanları

Prefabrik yapılar şantiyelerde yer alan işçiler için yemek yeme ve dinlenme alanlarının oluşturulmasında yaygın olarak kullanılan binalardır. Her türlü arazide kolayca inşa edilebildiğinden ve dayanıklı olduğundan şantiyelerde güvenle kullanılmaktadır. Ayrıca modüler yapısı sayesinde işçi sayısına bağlı olarak genişliği belirlenebilmekte ve sonradan değişiklik yapılabilmektedir. Sağlığa zararlı olmayan kaliteli malzemelerden üretilen ve temizliği kolay yapılan bu yemek ve dinlenme alanları işçilerin sağlıklı ve güvenli bir yaşam alanına sahip olmasına olanak vermektedir. Yalıtım malzemesi kullanılması sayesinde işçiler iklim şartlarının olumsuz etkilerinden korunabilmekte ayrıca enerji tüketiminde tasarruf sağlanmaktadır. Çalışan sayısına ve kurulduğu alana bağlı olarak farklı kat seçenekleri ile kullanılabilmektedir. Kurulum ve kullanım sırasında çevrede zarar verici etkiler oluşturmamaktadır.

Prefabrik Evler

Prefabrik yapıların sık kullanıldığı yerlerden biri yaşam alanları olarak konutlardır. Konutlar için bu yapıların tercih edilme nedenleri modern bir görünümü oldukça kısa sürede ve ekonomik fiyatlardan sunmasıdır. Kurulumunda olduğu gibi bakım ve yenileme giderlerinde de maliyet avantajı bulunmaktadır. Uzun süre dayanıklı ve sağlam olarak kullanılabildiğinden sık bakım gerektirmemekte ve yenileme gideri düşük olmaktadır. Yalıtımlı yapılar olduğundan enerji maliyetleri düşüktür. Kullanıcıya özel üretim yapıldığından tek katlı veya dubleks tercih etme imkanı ile metrekaresini belirleme imkanı bulunmaktadır. Hafif ve dayanıklı olmasının yanı sıra cephe kaplamaları ve çatı sistemleri için kullanılan dekoratif malzemeler sayesinde görsellik açısından da tercih sebebidir.

Bir önceki yazımız olan İnşaat Sektöründe Prefabrik Kolaylığı başlıklı makalemizde prefabrik hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili mesajlar

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir